21.12.14

Урок з теми "Генетичний зв'язок класів неорганічних сполук" 8 кл. (конспект та презентація)




Мета:
навчальна: узагальнити знання учнів про неорганічні речовини та їх властивості;
розвиваюча: розвивати вмінь порівнювати склад і властивості речовин, класифікувати речовини та реакції, встановлювати генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук;
виховна: формувати навички працювати в парі, орієнтуватися в різних ситуаціях, допомагати один одному, виховувати почуття відповідальності, самостійності та уважності.

Обладнання та матеріали: роздаткові матеріали до уроку; комп′ютер, мультимедійний
 проектор, екран, набір для практичних дослідів.
Форми роботи: словесні (інструктаж до виконання завдань, захист, бесіда, розповідь, пояснення),
тренувальні вправи,
 інтерактивні вправи («Гра в м’яч», «Доміно», «Морський бій»),
наочні (презентація),
практичні.
Методи роботи: Індивідуальна, парна, групова, фронтальна.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, вмінь і навичок.
Хід уроку 
І Організаційний етап (2 хв.)
            (Подивіться на мене, подивіться один на одного, глибоко вдихніть та присядьте)
Слово вчителя:
Привітання учнів, перевірка готовності до уроку.
«Друзі, чи знаєте ви, що за пташка зображена на фото»  (Слайд 1)
(фото птаха калібрі)
Дійсно, це колібрі, вона за 1 сек. Робить взмах крилами 200разів! Мені сьогодні теж хочеться побажати вам, щоб ви, як цей птах, були наполегливі, трудолюбиві та старанні на протязі всього уроку. Саме ці якості приведуть вас к досягненню поставлених цілей.

А главная мета уроку – узагальнити та систематизувати знання, які ви отримали на попередніх уроках.

ІІ Актуалізація опорних знань учнів(  6  хв.)

    Фронтальне опитування (Гра «М’ячик)
  1. Назвіть класи неорганічних речовин.
  2. Дайте визначення кислотам.
  3. Як називають розчинні у воді основи?
  4. Охарактеризуйте класифікацію оксидів.
  5. Речовина, що прискорює швидкість хімічної реакції.
  6. Назвіть відомі вам індикатори.
  7. Які типи реакцій ви знаєте?
  8. Які метали не витискують водень з розчинів кислот?
  9. Як називається реакція між кислотою та основою?
Одночасно
    Індивідуальна робота біля дошки (Знайти відповідність)
1
Ba(OH)2
A
Барій гідроксид
2
N2O5
Б
Нітроген(V) оксид
3
Al2(SO4)3
В
Алюміній сульфат
4
HNO3
Г
Нітратна кислота
5
FeSO3
Д
Ферум(ІІ) сульфіт
6
N2O3
Е
Нітроген(ІІІ) оксид

    Індивідуальна робота за комп’ютером (Onlain  тест) (Слайд 2)

    Індивідуальна робота за завданням («Третій зайвий») (Слайд 3)
Викресли в кожному рядку зайву формулу
(На місцях працюють три учня, під час відповіді, кожний пояснює по два рядки)
1
H2SO4
H2CO3
HNO3
2
CaCl2
NaI
Na2O
3
HCl
NaOH
H3PO4
4
MgO
BaO
P2O5
5
Ca(OH)2
Zn(OH)2
KOH
6
CO2
SiO2
CaO

    Фронтальна робота (Гра «Морський бій»)
(За роздатковими картками називаємо сполуки. Працюємо «струмочком»)

Висновок: Блок-схема «Класифікація неорганічних сполук» (Слайд 4)
(Ми з вами пригадали класифікацію неорганічних сполук, узагальнити її можна у вигляді блок-схеми)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Характеристика Блок-схеми  (Слайд 5)
Ме
неМе
МехОy
неМеxОy
Меn(ОН)n
H xRy
MexRy
Вчитель:  Зверніть увагу, в кожній ланці є спільне – це хімічний елемент, метал або неметал, які переходять з однієї речовини в іншу, ніби  спадково.
            Як в біології називають носій спадкової інформації? (ген)
Як ви думаєте, який елемент буде являтися «геном» для першого ланцюжка (Ме) для другого ланцюжка (неМе)
Висновок:  Тому такі ланцюжки та ряди називають генетичними.

IV. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів
Тема уроку: «Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук» (Слайд 6)
(робимо запис на дошці та в зошиті)

Вчитель: Генетичний зв’язок між речовинами означає взаємне перетворення. Його відображають схемами, які називають ланцюжками перетворень.

Відеодослід: (Слайд 7)
В баночці з киснем спалили вугілля, після того, в отриману речовину додали води.
Якою схемою можна записати перетворення що відбулися з речовинами?
C CO2  H2CO3
Розв’яжіть ланцюжок.
Висновок: записавши логічні ланцюжки, ми довели, що різні речовини одного хімічного елемента взаємопов’язані хімічними перетвореннями.

    Пояснення вчителя
Давайте спробуємо виразити генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук, прослідкувавши генетичний ряд Ме  та неМе . Підібрати відповідний метал та неметал і записати рівняння реакції. (Слайд 8)
N2 →N2O5→HNO3 →Ca(NO3)2
Mg →MgO → Mg(OH)2  MgCO3
    Робота по групам
Розв’жіть ланцюжок, запишіть тип реакції.
             



    Работа по парам (Гра «Доміно»)
Вчитель: Ми гарно попрацювали, а зараз пограємо. Гра називається «доміно».
Завдання. Скласти чотири рівняння реакції та визначити їх тип.
(В кінці роботи відповіді на екрані)

Висновок: На сьогоднішньому уроці ми повторили та узагальнили класифікацію неорганічних речовин, їх склад, назви, генетичний зв’язок.
           
(А зараз ми проведемо самостійну роботу на закріплення.
Поки я роздаю роботи, запишіть д/з).


V. Контроль знань.
Самостійна робота
І Варіант           Прізвище_____________
1 рівень(6б.)
Знайди пару
1.KOH              А. Сульфур(VI) оксид
2.HBr                Б. Калій гідроксид
3.SO3                        В. Ферум(ІІІ) сульфат
4.Fe2(SO4)3          Г. Бромідна кислота
2 рівень (9б.)
Закінчи рівняння, визнач тип реакції
1.Na+H2O
2.LiOH+H3PO4
3 рівень (12 б.)
1. Здійсни перетворення за схемою
К → К2O → КOH→ K2SO4

1.

2

3

ІІ Варіант             Прізвище_____________
1 рівень(6б.)
Знайди пару
1.AlPO4                А. Хлор(VII) оксид
2.Cl2O7                  Б. Натрій гідроксид
3.NaOH           В. Хлоридна кислота
4.HCl               Г. Алюміній ортофосфат
2 рівень (9б.)
Закінчи рівняння, визнач тип реакції
1.Fe(OH)3
2.K+H2O
3 рівень (12 б.)
1. Здійсни перетворення за схемою
Zn →  ZnO Zn(OH)2 →  Zn3(PO4)2

1

2

3


VІ. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів
Слово вчителя:
            Щиро дякую вам за урок. Ви гарно попрацювали. Я вважаю , що ви підготувалися до контрольної роботи.
            За сьогоднішній урок отримали оцінки такі учні:…

VІІ. Рефлексія
Слово вчителя:
            А тепер я прошу всіх заспокоїтись. Сядьте зручніше, закрийте очі та поміркуйте про те чим ми займались протягом уроку. А тепер покажіть мені, за допомогою жестів чи задоволені ви своєю роботою на уроці, чи ні.

VІІІ. Домашнє завдання
1.Повторити записи в робочих зошитах,
2.пов.§19, підг. до к.р.
3.зош. ст..


Share:
«Школа – це маленька держава. Вона не може існувати без ідеї, задуму, що захоплює дітей, учителів, батьків. Якщо така ідея зникає й не народжується нова, школа зупиняється у своєму розвитку. В ній нудьга і немає прогресу»

Блог кабінету хімії

Сайт КЗ "Ліцей НТН" КМР"

МАН України

Навчальний портал

Інформація для абітурєнта

Міністерство освіти й науки України

До мене завітало

На платформі Blogger.