23.11.14

Хімічні властивості кисню. Реакція сполучення (урок з хімії 7 клас)

Мета: формувати компетентності: ключові (вміння вчитися – добирати відповідні знання й способи діяльності для виконання завдання, інформаційні – вміння осмислювати та використовувати мовлення вчителя та однокласників, комунікативні – вміння вільно висловлюватися, соціальні – вміння продуктивно співпрацювати, проявляти ініціативу);предметні ознайомити учнів із хімічними властивостями кисню, сформувати поняття про оксиди, закріпити навички складання рівнянь реакцій на прикладі реакцій горіння простих та складних речовин; розвивати психічні процеси: спостереження, мовлення, увагу, виховувати культуру спілкування.


Обладнання: Періодична система Д.І.Менделєєва, хімічні ложечки, порошок сірки, вугілля (можна використовувати звичайне активоване вугілля), фосфор, цукор, магнієва стрічка (можна бенгальські вогні), спиртівка, сірники, картки із завданнями.

Використана література:
1.     Мантула Т.І. Реалізація компетентнісного підходу в процесі навчання: моделювання уроку з використанням технологій Веб-2.0: Науково-методичний посібник. – Кіровоград:  ТОВ «Поліграф-сервіс», 2009.-132с.
2.     О.В.Григорович /Хімія. 7 клас: Розробки уроків /- Х.: Вид-во «Ранок», 2008. - 256с.
3.     П.П.Попель, Л.С.Крикля /Хімія 7 клас/ Київ: ВЦ «Академія», 2007р.

Хід уроку
Діяльність учителя
(викладання)
Діяльність учнів
(учіння)
Діяльність учителя
ОУНПДУ
(організація й управління навчально-пізнавальною діяльністю учнів)
1
2
3
І. Організаційний момент
«Словесний настрій»
Налаштування на співпрацю під час уроку.
Привітання учнів, визначення готовності до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань


1. Робота з індивідуальною карткою 1
(див. додаток 1)
- Допишіть схеми добування кисню та розставте коефіцієнти
Самостійне виконання завдання. Самоперевірка правильності виконання завдання здійснюється шляхом зіставлення власних записів із записами на дошці.
Організація індивідуальної роботи за бажанням.  Оцінювання результатів роботи.
2. Гра «Так чи ні»
 (див. додаток 2)
- Уважно слухаємо вислів. Якщо ви вважаєте, що його зміст є  неправильним твердженням, то плескаємо в долоні.

Самостійний вибір неправильної відповіді та миттєве реагування у вигляді хлопків у долоні.
В грі не беруть участь учні, що виконують індивідуальні завдання.
Фронтальне опитування.
Визначення найактивніших учнів.
3. Робота з індивідуальною карткою 2
(див. додаток 3)
- Дайте відповідь на питання.

Самостійне виконання завдання. Самоперевірка правильності виконання завдання здійснюється шляхом озвучення учнями кодового слова, яке утворюється з перших літер слів відповідей. Демонстрування результатів виконаної роботи.
Організація самостійної діяльності. Контроль за дотриманням часового регламенту.

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.


1. Технологія «Мікрофон»
- Які властивості речовин називають хімічними?
- Які властивості кисню відомі вам із повсякденного життя?
- Як можна довести наявність кисню?
- Що необхідно для горіння речовин?

Висловлювання учнями власних міркувань.
Формування варіантів тем уроку.
Стимулювання учнів до висловлювання власних думок без остраху помилитися.
2. Оголошення теми уроку.

Колективне планування роботи:
- з’ясувати хімічні властивості кисню;
- навчитися записувати рівняння хімічних реакцій;
- вміти називати отримані речовини.
Фіксування на дошці сформульованих учнями ключових фраз.

IV. Вивчення нового матеріалу.


1.Демонстраційний дослід
Взаємодія простих речовин з киснем
Нотування хімічних рівняння у зошиті.
2S  +  3O2  =  2SO3
P  +  O2  =  P2O5
C  +  O2  =  CO2
2Mg  +  O2  =  2MgO

Демонстрація згорання сірки, фосфору, вугілля й магнію (бенгальського вогню).

2. Постановка проблемного питання
а) Що є спільне між речовинами, що утворилися?
б) Чим схожі написані реакції?
Відповідають на проблемне питання.
Записують у зошиті визначення поняття «Оксид», реакція сполучення, окиснення (горіння)
Окиснення — реакції взаємодії речовин із киснем.
Го­ріння — це реакції окиснення речовин із виділенням тепла та світла
Організація вирішення проблемної ситуації та схвалення активності учнів.

3.Демонстраційний дослід
Можливість горіння оксидів
- Візьміть іржавий цвях. Чому він заіржавів? (Відбулося окиснення заліза.)
- Спробуйте підпалити цвях. Чи буде він горіти? (Цвях не горить.)
Роблять висновок:  
-  ті речовини, що горять — окиснюються, але не всі, речовини, що окиснюються, горять;
- цвях (залізо) при внесенні у вогонь не горить і не ру­йнується, але не може протистояти окисненню (корозії), яка з часом повністю знищує метал.

Звертає увагу на механізм реакцій сполу­чення та горіння (їх  показано на дошці).
- Ви бачите, що одні речовини горять, а інші ні. Чому так відбувається?
4.Демонстраційний дослід
- Горіння цукру за участі каталізатора
( цукор натирають попелом), попел  -  каталізатор.
Нотування хімічних рівняння у зошиті.
C6 H12 O6    +  12O2   =  12CO2   +  11H 2O

Проведення досліду, консультування учнів за їх потребами
5. Метод «Прес»
- Як ви вважаєте , що буде продуктами реакції горіння складних речовин?
Роблять висновок:  
- У результаті реакції горіння складних речовин    утворюються оксиди  всіх елементів, що входять до складу складної речовини.


V. Закріплення вивченого матеріалу.


1.Завдання для роботи в парах «Розв’яжи схему» (див. додаток 4  )
 -Взаємодія кисню с простими речовинами
Виконання завдання з самоперевіркою на дошці.
Організує групову роботи учнів, консультує учнів за їх потребами .
2. Завдання для роботи в групах (див.додаток 5)
Виконання завдань в групах, виявляючи  здібності та можливості обмінюватись інформацією один з одним таким чином гутуючись до відповіді.
Консультує учнів за їх потребами , контролює дотримання часового регламенту.

3. Індивідуальна диференційована робота на закріплення здобутих знань (див.додаток 6)
Самостійний вибір рівня завдання та його виконання.
Організує самостійну діяльність з метою перевірки здобутих знань.
VI. Підсумок уроку


Рефлексія
— Чи сподобалося вам сьогоднішнє заняття?
— Що вам найбільше запам'яталося?
— Які знання з теми стануть у нагоді в житті?
Складаємо сенкан:
 Вода.
Безбарвна, прозора.
Живить, розчиняє, пожвавлює.
Необхідна для життя всього живого. Незамінна рідина.
Відповідають на питання, оцінюють свою роботу на уроці та роботу однолітків. Виявляють найбільш цікаві відповіді.
Учитель  визначає активних  дітей, виставляє їм     оцінки, мотивує. Наводить приклад сенкану про воду

VII Домашнє завдання


1.Опрацювати параграф підручника
2.Скласти кросворд або сенкан головне слово якого «Кисень»
3. Виготовити плакат, листівку, про шкоду пожеж, та обережному поводженні з вогнем.
Визначають об’єм та зміст домашнього завдання , записують у щоденник.
Записує завдання на дошці та пояснює як раціонально організувати навчальну діяльність при виконання домашнього завдання.

Додаток 1
Індивідуальна картка 1
Допишіть схеми добування кисню та розставте коефіцієнти:
1.     HgO → …+ O2;
2.     … → H2 + O2;
3.     KMnO4 → …+…+…;
4.     Na2O2 + CO2 → Na2CO3 + …
5.     … → KNO2 + O2;
6.     KClO3 →…+…;
7.     … → H2O +…;
8.     N2O5 → NO2 + O2.

Додаток 2
Дидактична гра «Так чи ні»
1.Для дихання потрібний Оксиген? (Ні).
2.До складу води входить Оксиген? (Так).
3.Під час горіння речовин витрачається кисень.(Так).
4.Оксиген – це проста речовина. (Ні).
5.Кисень важчий за повітря.(Так).
6.Оксиген - складова частина багатьох складних речовин.(Так).
7.Відносна атомна маса кисню дорівнює 16.(Ні).
8. Валентність Оксигену у сполуках ІІ. (Так)
9. Фотосинтез – основне джерело одержання кисню в природі. (Так)

Додаток 3
Індивідуальна картка 2

1.Газ , який має відносну молекулярну масу 32? (Кисень) 
2.Ім'я Лавуаз’є .(Антуан) 
3.Який фізичний параметр необхідний для розкладання КМnО4? (Температура) 
4.Як називаються частки , що утворюють молекулу кисню? (Атоми) 
5.Де можна одержати кисень, крім промисловості?   (Лабораторії) 
6.Речовини , що сповільнюють швидкість хімічної реакції? (Інгібітори) 
7.Яку фізичну властивість має озон, але її ж не має кисень? (Запах) 
8.Якого газу більше в атмосфері , ніж кисню? (Азоту) 
9.Яку скіпку використовують для визначення кисню?   (Тліючу) 
10.Як латинською називається кисень? (Оксигеніум) 
11.Який тип реакції необхідний для одержання кисню з бертолетової солі й калій перманганату? (Розкладу) 

Складаємо перші літери слів, утворюється слово - КАТАЛІЗАТОР
- Що таке каталізатор? (Речовина , що прискорює швидкість хімічної реакції)

Додаток 4
Завдання для роботи в парах
Напишіть рівняння взаємодії кисню з простими речовинами за схемою. Укажіть типи реакцій. Як назива­ються речовини, що утворюються в результаті реакцій?
 



                                              Li2O


                        SnO2                                   BaO
                                 
                                               O2


                        Fe3O4                                  Al2O3
                

                                              SO3

Додаток 5

1.     З наведених формул випиши оксиди  та назви їх:
          NaOH, H2O, P2O5, H3PO4, CO2, HI, CaO, N2O3, ZnO
2.     Горить сірководень – газ із запахом протухлих яєць. Запишіть рівняння реакції, якщо відомо, що під час його горіння утворюється сульфур(IV) оксид та вода.
3.     Складіть реакції горіння газу сілану SiH4, назвіть оксиди, що утворюються.
4.     Розставте коефіцієнти в схемах реакцій, назвіть оксиди  та вкажіть реакції сполучення:
А1 +   O2   =  А12O3;
Na  +   О2   →   Na2О;  
NO  +     О2   →     NО2;
2  +    О2 →    SО3    
Са   +     О2   →    CaO 
Ті2О3    +     О2 →   ТіО2
Cu2О    +     О2 →    CuO
Р   +   О 2   →   …
Li   +   О2  →  …      
2W  +  О2   =   WО3;
H2S + O2   =  S  +  H2О;
СН4 + О2    СО2  +  Н2О;
С2Н5 + О2    СО2  +  Н2О;
5.     Розв’яжіть ланцюжок перетворень:
a) H2O → O2 → Al2O3
b) KMnO4 → O2 → Cr2O3



Додаток 6
«Хімічні властивості кисню»
Рівень 1
Зі  списку речовин виберіть оксиди та дайте їм назви:
BaO,   CaS,   NaCl,   Na2O,   CO,   H2SO4,   AgCl,   NO2,   H3PO4,   ZnO.

Рівень 2
Напишіть рівняння хімічних реакцій добування наступних оксидів та назвіть їх:
MgO,   Al2O3,   P2O5,   K2O.

Рівень 3
На основі заданих валентностей виберіть зі списку речовин формули оксидів, які складені вірно.
Напишіть рівняння хімічних реакцій добування цих оксидів та назвіть їх:

                       IV         IV       III        IV           


NaO,   CaO,   MnO4,   CO2,   B2O3,   SiO4,   Li2O,   AlO3.
Share:
«Школа – це маленька держава. Вона не може існувати без ідеї, задуму, що захоплює дітей, учителів, батьків. Якщо така ідея зникає й не народжується нова, школа зупиняється у своєму розвитку. В ній нудьга і немає прогресу»

Блог кабінету хімії

Сайт КЗ "Ліцей НТН" КМР"

МАН України

Навчальний портал

Інформація для абітурєнта

Міністерство освіти й науки України

До мене завітало

На платформі Blogger.

Архів блогу