Мета уроку: навчальна:
навчати учнів визначати закінчення прикметників жіночого роду орудного
відмінку, повторити написання іменників жіночого роду в орудному відмінку,
удосконалювати вміння писати речення під диктовку, повторити антоніми,
розширити знання учнів про властивості води та показати унікальність природної
речовини;
розвиваюча: розвивати спостережливість, увагу,
уяву, вміння порівнювати та робити найпростіші висновки, розвивати пізнавальний
інтерес до оточуючого світу;
виховна: виховувати
бережливе ставлення до води.
Тип уроку:
комбінований
Форма проведення: інтегрований.
Хід уроку.
І.
Організаційна частина.
Вчитель української мови
Добрий день. Сідайте.
Налаштувалися на урок. Подивилися у віконечко, зраділи новому весняному дню.
Сьогодні у нас незвичайний урок, бо разом з нами буде працювати ще один вчитель. Це Вікторія
Вікторівна, вчитель хімії та біології.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Вчитель української мови
Чи виникли у вас труднощі під час
виконання домашнього завдання?
Добре. Тому
повторимо основні відомості, які знадобляться для проведення уроку.
Ø
Яку частину мови ми зараз вивчаємо?
Ø
Що називається прикметником?
Ø
Від якої частини мови залежить прикметник? Як він
залежить?( в роді числі, відмінку)
Ø
Яким членом речення виступає прикметник?
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Каліграфічна хвилинка
Вчитель
української мови
Записали число (Вісімнадцяте березня)
Звернули увагу на правопис слова вісімнадцять?
І як завжди починаємо урок з каліграфічної
хвилинки.
Послухайте загадку і відгадайте
Вдома звіку
рідина
Усяк її вживає
Буває
хмаркою вона,
Пушинкою буває
Буває,як скло,
Крихка, тверда,звичайна
(вода)
-
Чи зможемо ми це
слово записати іншими буквами?(відповіді дітей)
А допоможе нам з’ясувати Вікторія Вікторівна.
Вчитель
хімії
На Землі вода є символом руху. Вона
тече вічно, не зупиняючись і не знаючи втоми… Вода дуже цікавить людину з
практичної сторони: яка вода є, звідки береться, для чого потрібна, чи впливає
на здоров’я. І вчені-хіміки для зручності придумали їй формулу: Н2О
(малюнок на дошці) Читається вона англійськими літерами.
Вчитель української мови
Тепер ми знаємо, що слово «вода» можна
записати ще й по - іншому, подивіться,
але ж в українській мові це звичайні букви ЕН і О
Сьогодні прописуємо букву «о»
Оо Ок, ол,
ро З’єднання літери о з різними буквами
різне (верхнє, нижнє, без відриву руки)
Назвіть
мені слово, яке пов’язане з водою і в якому є букви «ен», «о»
Це велика
кількість води.
Океан
Запам’ятай, що в слові «океан» після букви К
пишеться буква Е
Ø
Визначте скільки складів у слові?
Ø
На яких склад падає наголос?
Вчитель хімії
Дивлячись
на глобус, ми бачимо, що на Земній кулі переважає синій колір. Колір – води,
тому нашу планету називають блакитною планетою. Можна зробити висновок,
що води багато. Але чи вся вода придатна
для використання ? Більшу частину складають моря та океани – це солона
вода. Якщо уявити, що вся вода нашої планети вміщується в 3-літрову банку, то
прісна займає всього півсклянки. Відібравши
піпеткою три краплини з цієї
склянки, ви отримаєте воду річок та озер.
(Слова супроводжуються
дослідом)
Вчитель української мови
Прослухавши
розповідь, доберіть прикметники до слова «океан»(Холодний, безмежний,далекий)
Складемо
речення з поданим словосполученням.
Дельфіни пливають у безмежному океані.
Якого роду
прикметник безмежному, у якому відмінку.
Поставте це
слово в жіночому роді.(безмежна)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на
уроці ми повинні навчитися :
Вчитель
української мови Визначати
закінчення прикметників жіночого роду в орудному відмінку
Вчитель хімії Показати необхідність води для всього
живого.
V. Пояснення нового матеріалу.
Вчитель української мови
Якого роду іменник «океан»
Спробуйте перетворити це слово в інше, щоб
змінився рід. Це явище буває в твердому
стані (що росте вниз головою? (взимку)) Бурулька
Відкриваємо
підручник на с. 103 і дивимось вправу 228
Що потрібно
зробити, зачитуємо.
Знаходимо
прикметники записані російською мовою, від якого слова
залежить прикметник?
Блестящей
Визначаємо
закінчення , а українською мовою - блискучою,
холодной
– холодною
Який
висновок ми зробимо?
Висновок:
В українській мові прикметники
жіночого роду орудного відмінку мають
закінчення ою (на дошці схема висновку)
Вчитель хімії
Що таке бурулька?
Бурулька – це кристали мерзлої води.
А найменшим кристалом є сніжинка (малюнок).
Де ми можемо побачити мерзлу воду? На Північному
полюсі. Саме там знаходяться найбільші запаси прісної води.
А для чого потрібна вода?
(відповіді дітей)
Жоден із живих організмів
не може обійтися без води. Без їжі людина може прожити 30-50 днів, а без води лише 3 дні,
Навіть верблюд не може
прожити без води більше 8 днів. Тіло дорослої людини на 65% складається з води.
Ще більше води в тілі дитини. При масі тіла 40 кг , 28 кг складає вода. Втрата
організмом людини більше 10% води може призвести до смерті. Тому добова потреба
дорослої людини в воді 2 - 2,5
л.
Воду називають еліксиром життя.
Вчитель української мови
-
А як же бути з такими словосполученнями гарячою кашею, смачні-
шою грушею.
Вчитель хімії Груша складається на 50% з води, щоб приготувати
кашу також необхідна вода
Вчитель української мови
Зверніть увагу!
Гарячою кашею Смачнішою грушею
Після
шиплячих у прикметниках закінчення ою, а в іменниках ею
VІ. Закріплення нового матеріалу.
Завдання 1
Вчитель української мови
Згадаємо,
що називається антонімами (слова з протилежним значенням)
Записуємо в
зошити лише прикметники - антоніми в
орудному відмінку.
Солоною - прісною
Холодною – теплою
Прозорою
– каламутною
Чистою - брудною
Живою – мертвою
Вчитель
хімії
Яка у вас
утворилася цікава група антонімів.
Яка ж вода потрібна всьому живому на Землі?
Чиста, скажете ви. Але чиста вода - це дистильована вода. Дистильована вода
шкідлива для всього живого. Вона ідеальна, але «мертва». Людині потрібна «жива» вода. Але зараз вода
знаходиться у небезпеці і потребує постійного захисту від забруднень. Тому 22
березня оголошений Міжнародним днем
води. Запам’ятайте цю дату.
Вчитель української мови
Попереджувальний диктант
Завдання
Ø
Записати речення під диктовку;
Ø
підкреслити прикметник в орудному відмінку;
Ø
визначити закінчення ;
Ø
пояснити правопис
Країна зеленіє, вмивається дрібною росою.
Фізкультхвилинка
Вчитель хімії
Гра: «Вода – не вода»
Правила гри: Якщо назване слово означає те, що містить воду
(калюжа) – розім’яти пальчики; якщо предмети або явище має непряме
співвідношення з водою (риба) – підняти
руки вверх; якщо предмети або явище не мають співвідношення з водою (камінь)-
плеснути в долоні.
Слова: море, дельфін, книга,
озеро, сонце, рак, чай, ручка, корабель.
Вчитель хімії
Відпочили,
а тепер приготуйтесь спостерігати та запам’ятовувати.
(дослід з нафтою та натрієм)
Вчитель української мови
Розвиток
мовлення
Ø
Який ми можемо зробити висновок з побаченого?
(вода
забруднюється ,а від цього гинуть рослини і тварини)
Ø
Яка стає вода від забруднення? (брудною, мертвою)
Ø
Чим є вода для Землі? (основою життя)
Учні складають
невелику розповідь про властивості води.
VІІ. Підсумок уроку.
На малюнку
ви бачите квітку? Нам її потрібно полити. Кожна правильна відповідь – це
краплинка води.
Ø
Який відмінок
прикметників ми вивчали на уроці?
(орудний)
Ø
Яке закінчення мають прикметники в орудному відмінку
жіночого роді?
Ø
Як називають нашу планету?
Ø
Яка вода в океанах?
Ø
Коли відзначається Міжнародний день води.
VІІІ. Домашнє завдання. Оцінювання
С.105 - Вправа 227 (А) Повт. С.63
Вправа 227 (Б)
Намалювати до уроку природознавства малюнок «Чиста вода - майбутнє нашої планети»
С.105 - Вправа 227 (А) Повт. С.63
Вправа 227 (Б)
Намалювати до уроку природознавства малюнок «Чиста вода - майбутнє нашої планети»