Мета: навчальна: дати поняття термінів “лексикологія”, «лексика»; відомості про лексику з точки зору її походження; формувати вміння визначати слова за походженням; сформувати в учнів загальні уявлення про Сонячну систему, дати характеристику планетам;
розвиваюча: розвивати основні операції мислення та
пізнавальні процеси, вміння використовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях, аналізувати,
вибирати головне, роботи висновки, збагачувати
словниковий запас учнів; розвивати культуру усного і писемного мовлення;
виховна: формувати навички працювати в парах, орієнтуватися в різних ситуаціях,
допомагати
один одному, виховувати почуття відповідальності, творчий підхід до
навчання, любов до предмета, прагнення досліджувати навколишній
світ.
Обладнання та матеріали: роздаткові матеріали до уроку; комп′ютер, мультимедійний
проектор,
екран.
Форми роботи: словесні (інструктаж до виконання завдань,
захист, бесіда, розповідь, пояснення),
тренувальні вправи,
інтерактивні
вправи («Гра в м’яч», «Доміно»),
наочні (презентація),
Методи роботи: Індивідуальна, парна, фронтальна.
Форма проведення уроку: інтегрований урок.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ:
І Організаційний етап ( 2 хв.)
Вчитель української мови
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовимо : «Добрий
день!».
- Всі готові до уроку?
- Так.
Вчитель природознавства
Щоб урок пройшов не марно,
Треба
сісти рівно й гарно,
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо
ІІ Актуалізація опорних знань ( 11
хв.)
Вчитель української мови:
Відкрили зошити,
записали число Сьоме лютого
Класна робота
Звернули увагу на
правопис слів.
Як завжди
починаємо урок з словникового диктанту (один учень біля дошки)
- Словниковий диктант. (Робота
біля дошки)
Лабіринт
Еволюція
Космонавт
Сузір’я
И сигнал
Комета
Орбіта
Лазер
Обертатися
Галактика
Інопланетянин
Ядро
- Проблемне питання
Що є спільного між словами записаними на дошці?
(Вони пов’язані з космосом)
- Вправа «Ти мені, я тобі», з м’ячом
(Робота з класом)
Вчитель природознавства
- З чого складається Всесвіт? (Космічний простір та небесні тіла:
зорі, планети, комети та ін.)
- Що більше за розміром Всесвіт чи
Галактика? (Всесвіт)
- Назва Галактики в якій ми живемо. (Чумацький шлях)
- Яка наука вивчає космос? (Астрономія)
- Перший космонавт. (Ю.Гагарін)
- За допомогою якого пристрою можна
побачити космічні зорі? (Телескоп)
- За допомогою якої зірки можна
зорієнтуватися у просторі? (Полярної
зірки у сузір’ї Малої медведиці, вона завжди на півночі)
- Робота біля дошки (творча робота)
Вчитель української мови
А тепер
зорієнтуємось на словниковому диктанті, що на дошці і підкреслимо першу літеру.
Утворюється слово:
ЛЕКСИКОЛОГІЯ
ІІІ Мотивація навчальної діяльності ( 3 хв.)
Слайд 1
|
Вчитель української мови
Лексичний склад
української мови. Власне українські та
запозичені слова.
Вчитель природознавства
Сонячна
система. Рух планет навколо Сонця.
Вчитель української мови
Подивіться на
тему нашого уроку. Подумайте, що є спільне між цими двома темами (відповіді
учнів)
А чи так, чи ні
ми дізнаємося в кінці уроку.
|
Слайд 2
|
Отже, завдання нашого уроку:
Визначити, що є
спільне між лексикою і сонячною системою.
|
IV Вивчення нового матеріалу ( ?
хв.)
Розповідь вчителя природознавства
Слайд 3
|
Згідно з
науковою теорією, майже 5 млдр. років тому у нашій галактиці був суцільний хаос. Частинки газу та пилу рухалися в різні
боки, створюючи безлад. За деякий час утворилося гравітаційне поле, яке призвело до
стискання газопилової хмари. Хмара розкручувалася, сплющувалася, у її
середині зароджувалась зірка - Сонце. Частини хмари обертаючись навколо зірки
зіштовхнулись і з’явились планети сонячної системи.
|
Слайд 4
|
До сонячної
системи входить 9 планет, супутники планет та малі небесні тіла (астероїди,
метеорити та ін.)
|
Слайд 5
|
Кожна з планет
здійснює обертальні рухи навколо своєї осі, а також має свою орбіту. Тобто,
траєкторію руху планети.
Найближча до
Сонця планета Меркурій. Тому радіус руху планети дуже малий і вона обертається
навколо Сонця за 88 земних діб –
швидко. Найдалі розміщена планета Плутон, він обертається навколо Сонця за
248 земних років.
Висновок: Чим більше радіус руху планети, тим довше вона
рухається.
Також радіус
впливає і на температуру планет. Середня температура на Меркурії – «+340 0С»,
на Землі «+12 0С», на Нептуні «-160 0С», а на Плутоні суцільна
зима, температура невідома.
Висновок: Чим ближче планета до Сонця, тим вона тепліша.
|
Слайд 6
|
Головні
особливості планет.
Меркурій – немає атмосфери, тому вдень t
досягає +600 0С, а
вночі знижується до -200 0С.
Ця планета в 17 раз менше Землі.
Венера – навпаки, має густу атмосферу (захисну
плівку планети), до складу якої входить вуглекислий газ. Тому температура на
поверхні +500 0С, поверхня являє собою велетенські кратери, сотні
згаслих вулканів, тому має назву «Вогняна планета».
Земля – на ній існує життя, а також
відбувається зміна пір року.
Марс – червоного кольору, тому що у ґрунті
велика кількість звичайної іржі. Має два супутника Фобос «страх» та Деймос «жах».
Відбувається зміна пір року.
Юпітер – найбільша планета, цар планет.
Сатурн – має кільця (товщиною
Плутон – найменша та най холодна планета.
( Вчитель української мови на дошці розвішує
таблички з назвами планет)
Сонце
Меркурій
Земля
Плутон
Венера
Марс
Юпітер
Сатурн
Нібіру
|
Слайд 7
|
За гіпотезою
деяких науковців існує ще одна планета – Нібіру. Траєкторія руху її
відрізняється від інших планет.
|
Слайд 8
|
Хоча всі
планети обертаються навколо Сонця з різною швидкістю, але рухаються вони в
одному напрямку, з заходу на схід. А один раз у 84 роки вони опиняються на
одній лінії. Цей момент називають парадом планет. В цьому році 21 грудня ми
зможемо спостерігати за цим явищем.
|
Слайд 9
|
Планети ділять
на групи.
Планети земної
групи (Меркурій, Венера, Земля, Марс) – близько до Сонця, малі розміри,
невелика кількість супутників.
Планети-гіганти
(Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун) – віддалені від Сонця, багато супутників, є
кільця, великі за розмірами.
Плутон не
належить до жодної з цих груп (за розмірами малий, а за складом подібний до
планет-гігантів)
|
Слайд 10
|
Вчитель української мови
Подивились на
мене, заплющили очі і уявили, що ви спіймали сонячного зайчика. Ви його
лагідно гладите по ніжній м’якій шубці, а він вам посміхається. Посміхніться і ви йому. Розплющить очі і
почали працювати.
За весь період
існування людини багато чого винайдено, але найголовніше серед всіх винаходів
- це слово. За допомогою слів ми
передаємо свої думки, можемо спілкуватися, а головне, що розуміємо
один одного. Тому існує в мові такий розділ, наука, яка вивчає мову –
це лексикологія
|
Слайд 11
|
А що ж таке
лексика?
Лексика - це
словниковий склад мови. Українська мова належить до розвинених та майже
ідеальних мов світу. Словник слів складає більше 150 тисяч, коли людина
використовує в своєму мовленні лише 3 тисячі, а знає 5-6 тисяч.
За своїм
походження всі слова різні,властиві українській мові чи ні.
Тому всі слова
поділяються на дві групи: корінні і запозичені.
Чи задавали ви
собі питання, чому у всіх європейських мовах деякі слова звучать однаково?
Тому що вони вийшли з одного кореня – індоєвропейської мови,далі мови
розділилися і українська мова ввійшла до спільнослов’янських мов, пройшов
час і ці мови розділилися на окремі групи , а українська, російська,
білоруські мови відокремилися у східнослов’янську групу, а потім ще пройшов
час і українська мова стала розвиватися окремо, але в цей період виникали
слова і вони становили лексичний склад мови. Окрему лексичну групу слів
становлять запозичені слова, вони приходили в українську мову в різні часи.
Спочатку це були грецизми і латинізми, потім німецькі,голландські,
французькі, тюркські слова.
Робота з словами на
дошці.
Ø
Як ви гадаєте, чому ці слова розподілені на дві
групи?(українські , запозичені)
Ø
Так, як ви гадаєте ,з якої мови до нас прийшли назви
планет? (Давньої Греції, Риму)Так і залишили вони в нашій мові, а чому це так
сталося ми розглянемо на наступних уроках мови.
|
Слайд 12
Фізкульт-
хвилинка
|
Ø
Тепер можна і задати питання, як же можна взнати чи
це українське слово чи запозичене? Відповідь дуже проста. Існують ознаки
визначення запозичених слів:
Ø
всі слова , що мають звук [ф], за походженням є грецизмами
та латинізмами (факт);
Ø наявністю
звукосполучень пс, кс (ксерокс);
Ø кореневих частин
бібліо, гео, біо, люк, фо ;
Ø звукосполучення
дж на початку та інг (инг) в кінці
слів (джем);
Ø Початковий звук
і літера а,е,і характерні тільки для
іншомовних слів (архів, ілюзія);
Ø
поєднання декількох приголосних звуків у словах (космос).
Фізкультхвилинка
Учні виконують вправи разом з вчителями під музику і відео
|
V Закріплення ( 15
хв.)
- Розподільний диктант (Робота біля дошки)
Слайд 13
|
Вчитель української мови
Відпочили, а
тепер спробуємо розподілити слова на дві колонки:
Працюємо
ланцюжком, з поясненням
Марс,небо, фантастика, місяць, човен, рух,
спадок, зневага,джип, психіка.
Власне українські
Запозичені
Небо
Марс
Місяць фантастика
Човен
джип
Рух
психіка
Спадок
Зневага
|
- Ігра – доміно та доповни таблицю (Парна робота )
Вчитель природознавства
- Знайди відповідність (Індивідуальна робота з взаємоперевіркою)
Слайд 14
|
Вчитель української мови
В українській
мові лише 10% - це слова запозичені, 90%- це слова власне українські. Тож
давайте перевіримо: чи вірне
тлумачення.
Знайди
відповідність (Індивідуальна робота з взаємоперевіркою)
Сигнал
краєвид
Дистанція
вада
Пейзаж малюнок
Дефект
безлад
Ілюзія
знак
Горизонт
омана
Ілюстрація віддаль
Фінал обрій
Хаос кінець
Після перевірки роботи поставте оцінку.
|
VI Домашнє завдання (1 хв.)
Укр. мова: Вивчити
§46, вправа 388
Природ. : Вивчити
§ 19, зош. ст.
VIІ Підсумок уроку. Оцінювання
знань учнів (3 хв.)